Pane Kalousku, zvyšovat DPH je nestoudnost

pátek 27. duben 2012 12:31

Pane Kalousku, zvyšovat DPH u léků a základních potravin, hygienických potřeb včetně zubní pasty a dětských plenek je NESTOUDNOST.   Zvyšovat DPH u vína je svatokrádež !

Když jsem přišel na jaře 1969 do Německa, nebyly tam žádné řetězce se stavebním materiálem a nářadím, kterým se dnes i u nás říká baumarkty. Už tenkrát jsem truhlařil a začínal si dělat nábytek podle svých představ a nápadů.

Německo vzkvétalo, ale protože Němci jsou relativně konzervativní, teprve s příchodem Ikey, někdy v roce 1975 se výrobci nábytku probudili ze spánku mezi bílým a hnědým laminem. Měkké dřevo se suky i bez nich bylo do té doby dobré jen na otop. Svěží skandinávský vítr zametl i s pokojovými kredencemi, kde ve středu trůnila od roku 1967 barevná televize, převážně značky Grundig. Rozdíl mezi kvalitním a méně kvalitním nábytkem byl jen v tom, že ta pokojová kredenc Oty Normálka byla z olepené dřevotřísky, tenkrát ještě poctivě silným furnýrem a u lidí, kteří se v práci nepřevlékali do montérek, byla z masivního dubu. Design byl ale stejný. Kuchyně neměly ještě dlouho šuplíky až na zem a ke skříňkám pod pracovní deskou se lezlo dále po kolenou. Do skříněk na zdi se talíře dávaly stále do komínků, což mě štvalo už doma u maminky v Kolíně před emigrací.

Proč o tom píši v souvislosti s DPH ? Protože jsem se teprve díky té truhlařině seznámil s tou nemožnou daní, v Německu Mwst ( Mehrwertsteuer ). Byla pro mě tak nesrozumitelná jako její název nevyslovitelný. Tenkrát měla skoro poloviční hodnotu 11 %  dnes 19 % . Spotřební daň je běžně skrytá v ceně zboží. Jinak tomu bylo ale v obchodech pro řemeslníky, kde jsem kupoval materiál na nábytek, do jehož zhotovení jsem se podle svých představ pouštěl. Třeba jsem si už tenkrát udělal tu vytahovací skříň, do které se může z obou stran a kterou jsem okoukal v německých lékárnách. Z nepochopitelných důvodů se dostala do kuchyní až o dvacet let poději.

Teď jsem ale odbočil od toho Kalouska, který neumí nic jiného, než za potlesku bruselských  ,, hospodářů‘‘ vybírat daně pohrabáčem. Když jsem začal podnikat s kioskem v pěší zóně vedle kostela v Tübingenu, nejdříve s párky v rohlíku (Hot-Dog  byl tehdy trhák) později dodnes v Čechách méně známým Gyrosen a financoval si tak studium zubního lékařství, vysvětlil mi daňový poradce spotřební daň takto: ‘‘ Jako podnikatel jsi, co se týče DPH poslíček státu. Ta daň tebou prochází jako třešňová pecka při průjmu‘‘.

Potom, co mi došlo, že budu mít levnější jen to, co v kiosku sním, začal jsem tuhle daň nenávidět. Hlavně mi vadila při nákupu drahého nářadí v těch řemeslnických kšeftech, protože jenom tam mi ji okatě připisovali zvlášť k ceně.

Když Angela Merklová po ujištění , že spotřební daň se za jejího kancléřování zvyšovat nebude, ji zvýšila hned o 3 %, ze 16 - ti na 19 %, spolkli to němečtí daňový poplatníci jen proto, že sedmiprocentní daň z potravin zůstala, daň na knihy se nezavedla a i s daní na květiny, stejné jako na potraviny se nahýbalo. Wie nett (taková něha) ! Tak mohl se někdo na tu Angelu zlobit ?

Přejít z diferenciované daně na rovnou se podobá euforickému nápadu  z filmu Voskovce a Wericha Hej rup, když tito dva klauni si chtěli založit plotostřižnu.

Obludnost této daně, při které člověk platí ze všechno, co si koupí, sní nebo spláchne na záchodě včetně světla i vody, se dá zmírnit jen citlivým odstupňováním.

 

Co nás drží při životě a činí nás zdravými.

Co nás udržuje v čistotě, teple a co nás vzdělává.

Co nám zpříjemňuje život a co nám dělá radost.

Bez čeho se dá v klidu žít.

 

Spojíme-li první dva řádky v jeden a druhé dva řádky taky v jeden, vzniknou nám tři skupiny. Ideální by bylo ufinancovat nějakých 5, 15 a 20 - 25 %, méně je asi utopije. Ale pak s tím už nejméně sto let nehýbat !  ! !

Jak vykompenzovat právě třeba tím DPH ženám jejich vyšší náklady na oblékání a hygienu ? Nemyslím žádnou parádu a rtěnky i když obojí dělá ženy šťastnějšími a nám mužům to zvyšuje, klidně si to přiznejme, potenci. Já myslím především na to, bez čeho dnešní žena nemůže žít a my muži to vůbec nepotřebujeme. Už napadlo nějakého ministra financi porovnat třeba, co stoji spodní prádlo ženy a co jeho trenýrky nebo kolik punčoch si žena za rok  musí koupit na nohy, které mi muži máme ochlupené zadarmo.

O plínkách pro děti se už různě mluvilo a to samozřejmě oprávněně. Jenže ty potřebuje dítě asi tak jen jeden rok, Ženy potřebují něco podobného ale dvanáctkrát do roka a to po více jak třicet let svého života. Nechat platit ženy plnou pálku za něco, co nutně potřebují, je pane Kalousku nekřesťanská nestoudnost. Argument, který by mohl platit dříve, že muži se musí holit dnes už neplatí. Více to nebudeme rozebírat.

Ženy nosí dlouhé vlasy, muži krátké, delší nebo žádné. Úprava vlasů ženy stojí nejméně 5x více než muže, pokud jim v mnoha případech po třicítce nebo vlivem dnešní mody nestačí jen mokrý ručník. Tak jak je to s tou rovnoprávností v souvislosti s DPH týkající se pohlaví ? Rovná daň pro všechny pane Kalousku nebo vy ostravský ogare, který jste s tím přišel ? ?

Panu Kalouskovy se připisuje často výřečnost a ohebnost. S kreativitou to bude ale asi slabší. Tu projevil zatím jen tam, ke komu se přidat, od koho se odklonit, jak založit partaj podle pravidla Karla Poláčka - my hoši, co spolu mluvíme a vybrat někoho, kdo má už dávno postaveno a chybí mu třeba jen poslední zářez v erbu, aby ho postavil do čela.

Co se týče spodního prádla, tak mu asi trochu křivdím, protože si dal kousek z něj do názvu své nové strany. Zapomněl jen, že pod tím hadříkem, nosí ženy podprsenky a tak je tím rovným DPH i na tomto místě znevýhodnil. Třeba si ale nevšiml. V kostelech bývá přítmí a chladno i v létě.

Nevím, co pan Kalousek pije když relaxuje, ale jako chemik by mohl vědět, jaký rozdíl ve výrobě piva a vína je. Neznám pivovar, který by měl vlastní chmelnici, když tak nebudeme nazývat vlastní výčep. Naopak každý výrobce vína vlastní vinici má a jaká práce s ní je, to já vím za tu krátkou dobu, co jsem v Mikulově, teď taky.

 

Vinaři bděte ale nezoufejte. Pro víno mešní pan Kalousek výjimku určitě udělá !

Jan Hulík

Jan Hulík

Jan Hulík

Zdeněk Svěrák říká na jednom z dokumentů: ,,chceš-li něco říct, tak se musíš přinutit psát, ono z toho něco vyleze,,. Tak nějak to řekl. Tak to taky zkouším, i když to tak neumím. Myslím, že to dělá většina z nás co blogují.

zubní Lékař.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora